Miško pardavimas: ką reikia žinoti?

Lietuva pasižymi gana didele miškingumu, tad nenuostabu, jog dalis gyventojų turi savo miško sklypus, kuriuos anksčiau ar vėliau nusprendžia parduoti. Tačiau miško pardavimo procesas gali kelti ne vieną klausimą: nuo ko pradėti, kaip nustatyti kainą, kokius dokumentus reikės sutvarkyti ir kiek sumokėti mokesčių valstybei.

Tokių klausimų gali kilti ir parduodant kitą nekilnojamąjį turtą. Tačiau miško pardavimo specifika yra pakankamai savita, todėl rasti atsakymus į šiuos klausimus yra sudėtingiau, nei kitais atvejais. Todėl šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius aspektus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį svarstant apie miško pardavimą.

Miško kaina: kas ją įtakoja?

Miško kainą nustatyti ganėtinai sudėtinga dėl tokio nekilnojamojo turto specifikos. Daugeliu atžvilgiu, tiksliai miško kainą nustatyti sunkiau nei bet kokio kito sklypo ar būsto kainą. Būtent todėl yra populiarios miško vertintojų paslaugos, kurių pagalba galima tiksliai ir profesionaliai nustatyti savo miško kainą. Vertinant bendrai, miško kainą lemia keli pagrindiniai veiksniai:

  • Medienos kiekis ir kokybė. Svarbiausias veiksnys, lemiantis miško kainą, yra mediena – jos kiekis, sandėlis (medžių rūšys) ir kokybė. Vertinant medieną, atsižvelgiama į medžių amžių, skersmenį, ar jie tinkami statybinei medienai, baldų gamybai ir panašiai.
  • Sklypo vieta ir prieinamumas. Miško vertę augina geras privažiavimas, inžinerinės komunikacijos (elektra, vandentiekis), sklypo patrauklumas (kraštovaizdis, aplink esantys keliai, gamtinės sąlygos). Kuo patogiau galima pasiekti mišką sunkiasvorėmis transporto priemonėmis, tuo lengviau išgabenti iškirstą medieną, todėl tai daro įtaką kainos augimui.
  • Teisinė situacija. Svarbu patikrinti, ar sklype nėra nustatytų gamtinių apribojimų, pavyzdžiui, saugomų teritorijų, vandenviečių apsaugos zonų ar kitų reglamentuojamų apribojimų, kurie gali riboti miško tvarkymo darbus ir kirtimus. Taip pat svarbu, ar visa dokumentacija (nuosavybės teisės, kadastriniai matavimai) yra tvarkinga.
  • Bendros rinkos tendencijos. Kaip ir bet kuriame nekilnojamojo turto sektoriuje, miškų kainai įtakos turi rinkos paklausos ir pasiūlos santykis, ekonominiai rodikliai, valiutų kursai bei kiti su medienos sektoriaus situacija susiję veiksniai.

Miškų supirkimas – būdas greitai parduoti mišką

Miškų supirkėjai – tai įmonės ar privatūs investuotojai, specializuojantys miško sklypų pirkime. Jie gali įsigyti mišką bet kuriame jo vystymo etape: tiek su brandžiais medžiais, tinkamais kirsti, tiek su jaunais medynais.

Miškų supirkimo privalumai

  • Laiko taupymas. Jei norite parduoti mišką kuo greičiau, kreipdamiesi į miškų supirkėjus sutaupysite nemažai laiko ieškant individualaus pirkėjo.
  • Sandorio paprastumas. Neretai supirkėjai siūlo „viskas įskaičiuota“ paslaugą: užpildo reikiamus dokumentus, sutvarko teisinius formalumus ir taip nuima daug rūpesčių nuo pardavėjo pečių.

Tačiau nepaisant šių privalumų, miško pardavejui nusprendus pasirinkti miškų supirkimą, gali reikėti padaryti kompromisą miško kainos atžvilgiu. Kadangi miškų supirkėjai dažniausiai orientuojasi į pelną iš medienos arba vėlesnio miško sklypo perpardavimo, siūloma kaina gali būti kiek mažesnė nei parduodant mišką rinkoje įprastu būdu.

Jeigu nenorite pasinaudoti miškų supirkėjų paslaugomis, galite pats kreiptis į privataus sektoriaus pirkėjus ar nekilnojamojo turto brokerius, specializuojančius miško pardavime. Skelbimai internete, medienos pramonės leidiniai, specializuotos platformos – visa tai leidžia pasiekti didesnę potencialių pirkėjų auditoriją ir gauti geresnę kainą.

Mokesčiai pardavus mišką: kam ir kiek reikės sumokėti?

Pardavus mišką (sklypą su žeme), gautos pajamos laikomos pajamomis iš nekilnojamojo turto. Dažniausiai tokioms pajamoms taikomas gyventojų pajamų mokestis, kuris siekia 15 arba 20 procentų (priklausomai nuo gautų metinių pajamų dydžio ir kitų sąlygų). Tačiau mokesčio dydis bei atleidimai gali keistis, todėl svarbu pasitikrinti galiojančią tvarką Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI).

Jei parduodamas miškas su žeme priklausė daugiau nei 10 metų, gali būti taikomos lengvatos – tiksliai sužinoti reikėtų iš VMI arba konsultuojantis su mokesčių specialistais. Parduodant vien tik iškirstą medieną (be žemės) – GPM gali būti kitoks.

Kiti galimi mokesčiai:

  • Notarinės išlaidos. Sudarant pirkimo–pardavimo sutartį pas notarą, teks apmokėti notaro paslaugas.
  • Žemės mokestis. Jeigu perleidžiate sklypą metų viduryje, dalį metų mokesčio dar gali tekti sumokėti jums, priklausomai nuo sutarties sąlygų.
  • Registracijos mokestis Registrų centre. Pirkėjui įsigijus mišką, sutartį reikia įregistruoti Registrų centre, tad jam (arba pagal susitarimą – pardavėjui) gali tekti sumokėti nustatytą mokestį.

Miško pardavimas ir būtinybė viską detaliai įvertinti

Miško pardavimas – svarbus žingsnis, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Reikėtų atidžiai įvertinti miško sklypo vertę ir potencialą, nuspręsti, ar pardavinėti tiesiogiai, ar kreiptis į miškų supirkėjus, ir, žinoma, neapleisti teisinės bei mokestinės dalies. Kiekvienas pardavimo atvejis individualus, todėl prieš žengiant šį žingsnį verta konsultuotis su miškininkystės, nekilnojamojo turto ir teisės srities profesionalais. Tokiu būdu galėsite būti tikri, jog jūsų sprendimas bus pagrįstas, o sandoris vyks sklandžiai ir legaliai.

Add a Comment